Ароматерапія

Ароматерапія —використання летючих речовин, у тому числі ефірних олій і фітонцидів рослин, для фізичного та психологічного оздоровлення, а також для лікування (останнє - зазвичай в рамках комплементарної, або ароматерапія альтернативної медицини). Ароматерапія сприяє виробленню ендорфінів, стимулює розумову діяльність, покращує настрій. При застосуванні ароматерапії протягом певного часу відзначалося покращення самопочуття, настрою, мисленнєвої діяльності. Ефект зберігався досить тривалий час.

Матеріали

Ефірні олії (ЕО) є найпоширенішим ароматерапевтичним засобом. Крім них використовуються нативні фітонциди рослин, а також допоміжні матеріали – насамперед жирні олії та водні розчини/суспензії ЕО (т. зв. гідрозолі). Рідше застосовуються синтетичні леткі ароматні речовини (ЛАР), рослинні екстракти (спиртові, водно-спиртові, вуглекислотні та ін.)

Теорія

Дія ароматних речовин на організм є надзвичайно різнобічною і не зводиться до одного механізму. Як компоненти комплексної дії ароматерапії можуть бути розглянуті дію на екзорецептори шкіри та рецептори нюху, хіміотерапевтичну дію на системи та органи, токсичну дію на мікроорганізми, а також різноманітні ефірні олії та психотерапевтичні ефекти. Саме тому деякі лікарі досі відносять її до категорії «альтернативна медицина» — так само, як і фітотерапію.В даний час терапевтичні ефекти ароматерапії знаходять пояснення при дослідженні процесів взаємодії летких ароматних речовин з рецепторами (нюховими, тригемінальними, термічними). Вплив запаху, ароматів на лімбічну систему мозку тісно пов'язаний з емоціями, що ефективно використовується у психотерапії.

Антимікробні ефекти ефірних олій (ЕМ), фітонцидів та ін. ЛАР також мають кілька механізмів. Важливо, що на відміну ряду антибіотиків (пеніцилін та інших.) під час використання ЛАР не відзначений ефект зростання стійкості мікроорганізмів (селекція стійких патогенних штамів).

Наркологічний центр «Ренесанс»