Лікарська залежність: діагностика та лікування

Залежність від аптечних препаратів виникає, як правило, при тривалому та безконтрольному прийомі ліків, які здатні на якийсь час принести полегшення пацієнту. Під впливом цих медикаментів відбувається лише зняття симптомів прояви захворювання. Оскільки з часом дози лікарських препаратів, що нібито допомагають хворому, збільшуються, то рано чи пізно постає питання: як лікувати лікарську залежність?

Види медикаментозної залежності

Лікарська «наркоманія» має фізичну та психологічну форми. При фізичному вигляді залежності відміна препарату, що її викликав, призводить до неврологічним, психічним або вегето-соматичним розладам. Виникає типовий абстинентний синдром, який може посилюватись при введенні антагоністів тих ліків, які викликали залежність.

Психологічна компонента лікарської залежності проявляється у підвищеному емоційному дискомфорті хворого, посиленні потягу до препарату, що спровокував регресію.
Синдром постійного підвищення лікарської дози та виникнення стійкої залежності найчастіше викликають седативні та снодійні препарати, сильні анальгетики та транквілізатори. Чинивши позитивний вплив при вживанні їх за прописаною схемою, такі засоби можуть призвести до токсикоманії або наркоманії. 

Симптоми та прояви лікарської залежності

Про наявність залежності від медикаментів говорять такі ознаки, що виявляються при зниженні дози або відміні препарату:

  • вегетативний криз (нудота, запаморочення, непритомність);
  • біль, що посилюється;
  • стрибки артеріального тиску;
  • безсоння;
  • підвищена збудливість чи прояви депресії.

Підтвердженням розвиненої лікарської залежності є неадекватна реакція організму на застосування ліків, наприклад, прийом седативного засобу може викликати протилежний ефект: крайнє збудження, підвищення тиску, прискорене серцебиття.

Лікування залежності від аптечних препаратів

Так, як лікувати лікарську залежність? По-перше, діагностика та лікування мають проводити професійні лікарі. Позбавлення залежності можливе лише при грамотному поєднанні медикаментозних методів (детоксикація та призначення препаратів-антагоністів) з фізіопроцедурами та психотерапією.

У ході лікування лікарської залежності відбувається поступове зниження вживаних доз аптечних препаратів, аж до повного скасування. При цьому додаються процедури, які благотворно впливають на стан ЦНС: електросон, лікувальний масаж. Обов'язковою умовою позбавлення лікарської залежності є психологічна корекція.

Важливим фактором, що впливає на ефективність лікування медикаментозної залежності, є суворий медичний контроль над дотриманням пацієнтом усіх лікарських призначень. Тому курс лікування краще проходити у спеціалізованому наркологічному центрі.

<< Назад