Лікування алкоголізму в домашніх умовах: ефективність та результати

Алкоголізм - це зовсім не шкідлива звичка чи залежність. Це підступна та небезпечна хвороба, яка зруйнувала багато сімей та людських доль. Ускладнюється ситуація ще й тим, що про проблему алкоголізму не прийнято говорити оточуючим, багато хто не усвідомлює, що хворі, навіть якщо і розуміють – ретельно приховують це на роботі та в суспільстві. Лікування алкоголізму - тривалий і складний процес і впоратись поодинці з цією хворобою практично неможливо.

Боротьба з алкоголізмом у спеціалізованій клініці чи наркологічному центрі – гарантовано дає добрі результати у стислий термін. Однак люди найчастіше починають лікуватись вдома.

Основна причина цього – родичі алкоголіка і він сам, бояться розголосу.

Друга причина – у сім'ї не вистачає фінансів для оплати перебування у стаціонарі.

Для виведення людини із запою часто застосовують комплекс процедур у домашніх умовах. Виклик лікаря додому – дає можливість провести первинну діагностику та надати реанімаційну допомогу, і звичайно ж отримати рекомендації щодо подальших дій. У домашніх умовах можна досягти результату при алкогольному отруєнні.

Однак, якщо людина перебуває в стані запою понад 7 днів, то позитивного результату можна досягти тільки в умовах стаціонару.

Разові амбулаторні процедури не можуть замінити повноцінне лікування алкоголізму, вони лише усувають симптоми та наслідки від вживання алкоголю. Грамотне комплексне лікування має бути системним і проводиться лише в умовах стаціонару, під наглядом лікарів багатьох напрямків – нарколога, психолога, психотерапевта, реабілітолога, фізіотерапевта та ін.

Чи результативне лікування алкоголізму в домашніх умовах?

Лікування алкоголізму

Лікування алкоголізму в домашніх умовах

Фахівці-наркологи виділяють три стадії алкоголізму:

  • 1-ша стадія. Людина регулярно відчуває непереборне бажання випити, але, якщо певний момент такої можливості немає - потяг на якийсь час слабшає. Проте, почавши пити, хворий неспроможний контролювати кількість спиртного, знаходячи виправдання кожної окремо взятої ситуації. У стані алкогольного сп'яніння пацієнт стає дратівливим і навіть агресивним, іноді трапляються провали у пам'яті. При переході з першої стадії на другу настає переносимість алкоголю організмом.
  • 2-я стадія. На тлі сильної звички організму до алкоголю відзначається абсолютна втрата контролю над кількістю випитого і починається залежність фізично. Це етап, коли стають очевидними проблеми зі здоров'ям. Алкоголіки відзначають головний біль, погіршення сну, дратівливість, проблеми із серцем, тремтіння. Виникає абстинентний синдром (ламання).
  • 3-тя стадія. Алкоголіку необхідно дедалі більше спиртного. На тлі алкогольної амнезії, що посилюється, - всі інші сфери життя відходять на другий план. Починається деградація людської особистості. Збільшуються періоди запою. Якщо спробувати перервати дипсоманію (запій) самостійно, у людини настає алкогольний психоз, при якому не обійтися без госпіталізації.

Якщо за перших двох стадіях лікувати алкоголізм на дому у супроводі нарколога – припустимо, то на третій стадії потрібна обов'язкова госпіталізація до спеціалізованого центру.

У будь-якому випадку, перед тим, як розпочати лікування алкоголізму вдома, потрібна консультація лікаря, медичні обстеження та план лікувальних заходів з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнта.

Діагностика та призначення лікаря-нарколога при виклику додому:

Головний принцип при лікуванні алкоголізму в домашніх умовах – досягти ефекту, не погіршивши стан пацієнта. Нарколог при виклику додому приїде з потрібним обладнанням та ліками в асортименті. Після огляду та детального опитування, фахівець оцінить складність ситуації і лише після цього визначить етапи лікування. Нарколог вдома може вивести хворого із запою, прописати медикаменти та дозування для подальшого застосування. Кваліфікована консультація у звичній домашній обстановці може стати тією самою відправною точкою, яка спонукає пацієнта продовжити лікування та реабілітацію у спеціалізованому медичному закладі.

Так як алкоголізм - хвороба, яка найчастіше базується на неможливості самостійно вирішити пацієнтом його психологічні проблеми, то позбутися цієї залежності без тривалої реабілітації у психотерапевта - неможливо. Вирішивши проблему фізично, у майбутньому можливі рецидиви, а то й усунути основну психологічну причину, яка призвела людину до алкоголізму.

Крім допомоги самому пацієнтові вдома, лікар обов'язково проведе розмову з його сім'єю і підкаже, як їм поводитись з хворим. Адже для успішної боротьби з алкогольною залежністю потрібні:

  1. Рішучість та бажання самого пацієнта.
  2. Підтримка та віра в нього найближчого оточення.
  3. Професійна допомога медперсоналу.

Загальні рекомендації від фахівців НЦ «Ренесанс» щодо способу життя пацієнта для того, щоб лікування алкоголізму швидше принесло позитивний результат:

 

  • Повноцінний сон (мінімум вісім годин на добу);
  • Вітамінізоване, збалансоване харчування;
  • Велика кількість рідини, що вживається (не менше двох літрів на день);
  • Відмова від споживання гострого та солоного;
  • Тривале перебування на свіжому повітрі;
  • Обливання прохолодною водою вранці та ввечері;
  • Насичене, цікаве дозвілля: добрі кінофільми, захоплююче хобі, догляд за домашніми тваринами та ігри з ними тощо;
  • Заряджання, фізична активність, спорт.

Але головна умова успішного лікування алкоголізму – це цілковите виключення будь-якого алкоголю із життя пацієнта та його близького оточення. Табу накладається на зберігання пляшки з алкоголем удома та на згадки про спиртне.

Для максимального ефекту лікування алкоголізму слід використовувати поєднання кількох методик. Частина з них можлива при домашньому лікуванні під контролем лікаря, а деякі здійсненні лише в умовах стаціонару або при відвідуванні кількох спеціалістів наркологічного центру. Найкращі результати пацієнт отримає за таких умов:

• Відмова пацієнта від алкоголю. Тверде рішення найзалежнішого назавжди відмовитися навіть від невеликих доз спиртного. На першій стадії алкоголізму - повна відмова від спиртного дозволяє обійтись без медикаментозного лікування, кодування та підшивки.
• Лікування медикаментами. Лікар нарколог призначає препарати, які зменшують потяг до спиртного або викликають огиду до нього. Залежно від стану пацієнта це може бути призначення таблеток, ін'єкцій, крапельниць або кодування. Призначення робить лише фахівець на основі даних медичного огляду та необхідних лабораторних аналізів.
• Природні засоби. Лікування травами, або іншими рецептами народної медицини, допустимо як допоміжний захід і мотивація при першій стадії алкоголізму і після схвалення лікарем.
• Допомога кваліфікованого психотерапевта. Включає індивідуальні бесіди, групові заняття, застосування гіпнозу та навіювання, психологічну реабілітацію та адаптацію до нормального способу життя після лікування.
Поєднання всіх перерахованих методик дозволить максимально швидко досягти позитивного результату.

Медикаментозне лікування алкоголізму

Оптимальний підбір ефективних та безпечних медикаментів та їх дозування можливий лише при призначенні нарколога, з урахуванням стадії алкоголізму, стану фізичного та психічного здоров'я пацієнта.
За способом впливу медикаменти ділять на:

  1. Ліки, що пригнічують потяг до спиртного;
  2. Медикаменти, які викликають огиду до випивки;
  3. Препарати, які допомагають відновити внутрішні органи та системи організму.

Допустима комбінація цих медикаментів між собою за призначенням та під наглядом лікарів. Розглянемо докладніше принципи впливу препаратів з перерахованих вище груп.

 

1. Ліки, що зменшують потяг до алкогольних напоїв. Група медикаментів, які блокують рецептори, що відповідають за здобуття ейфорії від алкоголю. Ці препарати зменшують потребу в спиртних напоях і здатні запобігти зривам.

Серед них популярні такі препарати:

  • Вівітрол. Ліки, що впливають на певні рецептори, через що людина перестає відчувати позитивні відчуття після випивки. Такий ефект може зберігатись близько півроку.
  • Налтрексон. Блокує ділянки мозку, через які при вживанні алкоголю виділяються ендорфіни. Засіб не провокує звикання. Лікування триває 12 днів, а ефект зберігається до півроку.
  • Пропротен-100. Впливає на системи позитивного емоційного сприйняття – тобто, ті ділянки мозку, які задіяні у виникненні алкозалежності. Відповідно, прийом цього засобу знижує потяг до алкоголю.

2.Медикаменти, які викликають почуття огиди до спиртного. Ця лікарська група провокує появу негативних реакцій організму у відповідь споживання спиртних напоїв. Виникають проблеми у роботі травної системи, запаморочення, перепади тиску. Ці медикаменти застосовують при кодуванні алкоголіків.
Серед них популярні такі медикаменти:

  • Еспераль. Препарат, застосування якого одночасно з алкоголем, призводить до розширення судин, припливів крові, специфічного присмаку у роті. Часто спостерігається слабкість, паморочиться в голові, виникає розлад шлунка. Ефект триває до 2-х діб.
  • Колмі. Під впливом препарату, при вживанні спиртного з'являється задишка, нудота, частішає серцебиття, червоніє обличчя. Виникає непереносимість запаху та смаку алкоголю.
  • Тетур. Препарат із тривалим ефектом (від 1,5 до 2 тижнів). Викликає у алкоголіка приплив крові до обличчя, тахікардію, нудоту та блювання, знижує тиск.

3. Медикаменти, які сприяють відновленню організму. При алкоголізмі порушується робота практично всіх внутрішніх органів та систем організму. Насамперед страждає система травлення (особливо – печінка), а також нервова та серцево-судинна системи. Для відновлення організму потрібно провести детоксикацію та підтримуючу терапію.
Популярні такі засоби:

  • Гліцин. М'яке заспокійливе, що позитивно впливає на нервову систему, при цьому сприяє покращенню мозкової діяльності та працездатності.
  • Ессенціал Форте. Допомагає відновити печінку завдяки фосфоліпідам, які мають властивість вбудовуватися в її структуру.
  • Сорбент. Для виведення з системи травлення токсинів, призначають прийом, у необхідних дозуваннях, активованого вугілля, Полісорбу або Ентеросгеля.
  • Лактобактерії та біфідобактерії. Допомагають відновити кишкову мікрофлору. Найчастіше призначають курс прийому Лактофільтруму, Максілаку чи Ациполу.
  • Вітаміни та мінерали. Для якнайшвидшої адаптації організму до правильної життєдіяльності важливо пропити вітаміни групи В, вітамін С, препарати, що містять магній.

Народна медицина при рятуванні від алкоголізму

На 1-й стадії алкоголізму, якщо застосування ліків та кодування неможливе через протипоказання, або для посилення ефекту медикаментів, іноді в лікуванні алкоголізму допустиме застосування дарів природи.

ВАЖЛИВО! Використання цих методів можливе лише після медичного обстеження та схвалення лікарем!


1. Лікування за допомогою лимонного соку.
Курс: два тижні.
Протипоказання: виразка, гастрит, підвищена кислотність у шлунково-кишковому тракті.
Принцип застосування: починати терапію потрібно із вживання соку 1 лимона на день. Протягом семи днів додавати щодня один лимон. Після першого тижня починати так само зменшувати кількість прийомів на один лимон за один день.

2. Лікування з використанням меду. Покликане заповнити втрати організмом калію та глюкози.
Курс: два дні.
Протипоказання: алергічні реакції на мед.
Принцип застосування: 1-й день – три прийоми меду з інтервалами 20 хвилин. Дозування одного прийому – шість чайних ложечок меду.
2-й день - ті самі три прийоми, але перший і другий складається з шести ложок, а третій - з чотирьох.

3. Лікування із застосуванням лаврового листа. Допоможе зменшити потяг до алкоголю.
Рецепт такий: 2 лаврові листочки залити окропом (1 склянка) і проварити десять хвилин на невеликому вогні. Далі – процідити та остудити відвар.
Пити невеликими порціями протягом дня.
Застосовувати цей засіб можна тривалим курсом.

ВАЖЛИВО! Практично всі методи народної медицини не застосовуються при проблемах із травленням.

ПІДСУМОК: Почати лікування алкоголізму вдома - можливо, але тільки при твердому рішенні самого хворого, підтримці рідних і під наглядом лікаря нарколога. Однак, після зняття симптомів отруєння та виведення пацієнта із запою – чекає тривала психологічна реабілітація у спеціалізованому наркологічному центрі.