Існує ряд медичних препаратів, які спричиняють відторгнення (блювання) при прийомі алкоголю. Такі засоби можна підмішати в їжу та пиття. Цей метод часто використовують дружини та матері, намагаючись самостійно вилікувати своїх близьких від алкоголізму. Цей спосіб немає наукового обгрунтування і не є лікуванням, він дає можливість тимчасово (на короткий проміжок) утримувати людини від вживання алкоголю. Однак, коли дія препарату закінчиться, хворий на алкоголізм все одно продовжуватиме пити, оскільки в основі хвороби лежить звичка.
Крім того, наслідки такого самостійного «лікування» бувають непередбачуваними:
- Залежна від алкоголю людина може розсердитись, коли дізнається, що їй потай підмішували щось у їжу. Пропаде довіра до близьких, і алкоголік прагнутиме піти з дому для випивки, а переконати його звернутися за допомогою до лікаря – практично неможливо.
- Не розуміючи, що з ним відбувається, хворий відчуває депресивні почуття, чи панічні напади. Надалі це може призвести до серйозних порушень психіки.
- Як побічні ефекти від таємного «лікування», у алко-залежної людини може сформуватись паралельна залежність до інших психоактивних речовин.
Ось чому дуже ВАЖЛИВО починати лікування алкоголізму з кваліфікованої консультації лікаря-нарколога. Фахівець повинен не тільки провести ретельний огляд та діагностику фізичного здоров'я алкоголіка, а й переконати його в необхідності лікування, створити дієву мотивацію, тобто надати правильний психологічний вплив на людину. Адже запорукою успішного порятунку від алкоголізму є щире прагнення найхворішої людини повернутися до правильного способу життя.
Однак більшість пацієнтів наркологічного центру самостійно приходять до рішення лікуватися від алкоголізму, лише переживши сильний страх смерті або нервове потрясіння через захворювання, викликані великими дозами спиртного. В основному це відбувається на пізніх стадіях алкоголізму, коли дорогоцінний час на лікування вже втрачено.
Досвідчений нарколог стане тим самим посередником (або «перекладачем») для алкоголіка та його рідних. Адже людина, яка не має проблем зі зловживанням спиртним, ніколи не може зрозуміти спосіб мислення та спосіб життя алкоголіків. У свою чергу жодна людина з алкогольною залежністю не бачить нічого дивного та дискомфортного у своєму способі життя. І родич, який намагається вплинути на життєву позицію алкоголіка, сприймається ним як ворог, тому що ще на ранніх стадіях алкоголізму хворий знаходить справжню віддушину у спілкуванні з товаришами по чарці, як з людьми, які розуміють і співчувають. А близькі люди, які бажають для них кращого – сприймаються як прикра перешкода у прийомі алкоголю, сім'я йде на другий план чи руйнується.
Ось тут у близьких людей алкоголіка і з'являється ідея «відвчити» його від спиртного за допомогою таємної пігулки, яку – додав у їжу, та залежність «сама пройшла».
Які способи лікування алкоголіка найчастіше практикують таємно від нього?
Суть методів лікування алкоголізму вдома, потай від пацієнта, лежить у додаванні до раціону хворого засобів, які мають викликати відторгнення організмом спиртних напоїв. У наш час трапляються способи використання без відома хворого таких методів, як:
- Ліки, які зменшують потяг до спиртного, задоволення від випивки, або викликають огиду до смаку та запаху алкоголю;
- Настоянки трав, засоби народної медицини, природні добавки з властивостями, подібними до перелічених у першому пункті;
- Введення у стан гіпнозу чи трансу без згоди хворого;
- Кодування та підшивка, які є незаконними, без письмової згоди самого пацієнта.
Лікування алкоголізму без відома хворого зазвичай дає результати у перші дні після початку. Однак ефект від усіх цих методів триває дуже недовго. Відбувається це і тому, що організм пацієнта не очищений від токсинів, а внутрішні органи мають збої у роботі.
Говорячи простіше, спроба вилікувати алкоголіка потай від нього – це боротьба із симптомами, замість того, щоб виявити та усунути причину хвороби. Для ефективного лікування алкоголізму, родичам хворого краще усунути причини, через які він відмовляється від лікування, підібрати доводи для відвідування лікаря та консультації з ним. Якщо людина з алкогольною залежністю зацікавлена у співпраці та націлена на результативне лікування алкоголізму, фахівці можуть призначити комплексне лікування, що включає очищення організму від токсинів, терапію лікарськими препаратами, підшивку від алкоголізму в стаціонарі, психологічну допомогу хворому та його родичам з подальшою реабілітацією. Що сприяє нормальному способу життя.
Всі ці методи в комплексі забезпечують тривалі та стійкі результати без додаткової шкоди здоров'ю та запобігають можливим рецидивам, на відміну від лікування алкоголізму без згоди пацієнта.
Медикаменти у лікуванні алкоголізму без відома пацієнта
Таємне самостійне лікування алкогольної залежності медичними препаратами – однозначно погана ідея. Усі лікарські засоби повинні призначатися лікарями, виходячи з індивідуальних даних пацієнта (стать, вага, вік, стадія алкоголізму тощо), із зазначенням точних дозувань, кількості прийомів на добу та тривалості курсу лікування.
Якщо у ваш будинок прийшла біда і рідна людина запила – не потрібно приховувати цього, соромляться і намагатися якось «по-тихому» впорається самотужки з цією проблемою. Важливо розуміти, що алкоголізм – хвороба. А хвороби мають лікувати лікарі.
Насамперед фахівці НЦ «Ренесанс», під час консультації, допоможуть хворому зрозуміти, що насправді відбувається з його організмом, підберуть докази та аргументи на користь професійного лікування та медичного супроводу процесу позбавлення залежності. І лише після цього, заручившись згодою та зацікавленістю самого хворого, розпочнуть курс медикаментозного лікування.
У цьому лікарями призначаються як таблетки чи мікстури. Ін'єкції та крапельниці мають набагато безпечнішу та швидку дію. Але мало хто посперечається з тим фактом, що колоти уколи і ставити крапельницю самостійно, вдома і потай від алкоголіка - абсолютно неприпустимо і важко здійснити.
Рецепти народної медицини
Відомі дуже незвичайні рецепти від народних лікарів, як насильно позбавити близьку людину від алкогольної залежності, користуючись дарами природи. Способи ці науково не доведені, малоефективні і можуть бути небезпечними у разі проблем із ШКТ у хворого. Однак деякі зілля - дуже екзотичні і представлені тут, природно, не як керівництво до дії, а як ілюстрація багатої фантазії та винахідливості деяких народних цілителів:
- Лікування алкоголізму настоянкою із ... зелених клопів. Зібрати з малинових кущів 15-25 комах, залити їх пляшкою горілки, настояти три дні та давати цей напій алкоголіку щодня по 50 грам. Говорять, допомагає на кілька тижнів відбити бажання вживати спиртні напої.
- Звільнення згубної звички шляхом отруєння «гнійником». Ні, цього разу – не жуком, а отруйним грибом. Ну, отруйний він тільки при взаємодії з алкоголем, проте ефект отруєння триває 2-3 дні без істотної шкоди організму. Кілька днів після прийому грибного екстракту вживання спиртного повертатиме людину у стан отруєння (блювання, нудота, пронос).
І все-таки – чи є шанс вилікувати людину потай від неї?
З усього описаного вище напрошується цілком логічний висновок, що лікування алкоголізму без згоди самого алкоголіка – м'яко кажучи не найпростіша і найгарніша ідея. Таке лікування неефективне, протизаконно, загрожує сильнішим посиленням стану хворого, та й просто – небезпечно для його здоров'я та життя. Якщо людина не визнає своєї проблеми і відмовляється від лікування – першорядним завданням її рідних є спокійне та наполегливе переконання пройти принаймні одну консультацію у психолога при наркологічному центрі. Практично зі 100% гарантією фахівець зможе знайти потрібні слова, або принаймні посіяти у алкоголіка сумніви в правильності його способу життя.
Висококваліфіковані фахівці київського наркологічного центру «Ренесанс» можуть знайти підхід до пацієнтів на будь-якій стадії алкоголізму та надати допомогу навіть у тих випадках, коли виявляються безсилі лікарі в інших медичних закладах.